Zgodni kandydaci do Parlamentu Europejskiego

Kandydaci mają różne zdania jeśli chodzi o ogólne dylematy dotyczące np. kierunku rozwoju Wspólnoty. Niemal po równo dzielą się na zwolenników Unii jako federacji (41/99 kandydatów) i Unii opartej na umowach gospodarczych (36/99 kandydatów).

Anna Ścisłowska
Dodane 14 maja 2014

Nie ma wielkich różnic w poglądach kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Najbardziej spójne stanowiska mają kandydaci Ruchu Narodowego, największe zróżnicowanie występuje wśród osób startujących z list Platformy Obywatelskiej.

Kandydaci do Parlamentu Europejskiego są zadziwiająco zgodni. Spośród 76 osób, które odpowiedziały na pytania serwisu MamPrawoWiedziec.pl najbardziej różnią się opinie Danuty Hübner (PO, nr 1, okr. Warszawa) oraz Stanisława Żółtka (Nowa Prawica, nr 1, okr. małopolsko-świętokrzyski), którzy i tak zgodzili się w 45proc. kwestii, w których obydwoje zabrali głos.

Pozostali kandydaci , pomimo, że z różnych komitetów wyborczych, mają zgodność odpowiedzi powyżej 50%. I tak Krzysztof Bosak (Ruch Narodowy, nr 1, okr. Warszawa) i Bartosz Paszcza (Demokracja Bezpośrednia, nr 7, okr. małopolsko-świętokrzyski) zgadzają się we wszystkich 12 pytaniach, na które obaj odpowiedzieli; Ewa Markowska-Bzducha (Polska Razem) i Janusz Zemke (SLD-UP) mają zgodność odpowiedzi na poziomie 89 proc. Oboje uważają między innymi, że europejska polityka klimatyczna jest nieracjonalna ekonomicznie, są przeciwnikami wybierania Parlamentu Europejskiego w wyborach bezpośrednich i opowiadają się za polityką spójności.

Duża zgodność kandydatów z różnych komitetów może dziwić tym bardziej, że czasem przewyższa zgodność odpowiedzi kandydatów startujących z jednego komitetu wyborczego. Najbardziej spójne są poglądy kandydatów Ruchu Narodowego – średnio odpowiadali tak samo na 91 proc. pytań. Największe zróżnicowanie występuje wśród kandydatów Platformy Obywatelskiej – przeciętnie zgadzają się w 79 proc. kwestii. Np. Jacek Kozłowski i Beata Chrzanowska mają różne poglądy w kwestii działalności służb wywiadowczych, bezpieczeństwa cyfrowego oraz różne pomysły na rozwiązanie problemu bezrobocia wśród młodych Europejczyków.

Kandydaci mają różne zdania jeśli chodzi o ogólne dylematy dotyczące np. kierunku rozwoju Wspólnoty. Niemal po równo dzielą się na zwolenników Unii jako federacji (41/99 kandydatów) i Unii opartej na umowach gospodarczych (36/99 kandydatów).

W bardziej szczegółowych kwestiach są zgodni. Np. zdecydowana większość kandydatów opowiada się za solidarnością państw członkowskich w stosunkach z Rosją. Nawet jeśli miałoby to uderzyć w gospodarczy interes państw, to, zdaniem kandydatów powinny one prowadzić jednolitą politykę wobec Rosji w kontekście sytuacji na Ukrainie.

Niemal wszyscy, którzy wypełnili kwestionariusz są zwolennikami szukania równowagi między rozwojem gospodarki a ochroną środowiska, inwestowania w tzw. czyste technologie węglowe równolegle z rozwijaniem nowych źródeł energii. Niewiele jest osób, które opowiedziały się za radykalną rezygnacją z węgla, co jest powszechnie uważane za niekorzystne dla Polski.

Kandydaci są zgodni w kwestiach, które uznaje się za interes narodowy, jak polityka energetyczna. Różnice poglądów są widoczne przede wszystkim w bardziej teoretycznych dylematach, takich jak przytoczony dylemat dotyczący kierunku rozwoju Unii Europejskiej.

Dane na podstawie odpowiedzi kandydatów na kwestionariusz MamPrawoWiedziec.pl. Kandydaci odpowiadali na dowolną liczbę z 65 pytań. Zgodność była liczona dla każdej pary kandydatów na podstawie pytań, które wybrały obie osoby.

Współpraca: Jakub Pochrybniak

Podobał ci się tekst? Udostępnij go klikając w przycisk po prawej stronie!

Przeczytaj też najpopularniejsze teksty ostatnich tygodni

PE: Czy Unię czekają ostre cięcia finansowe?

Jak zmieni się Parlament Europejski po wyborach w maju 2019 r.?

Sejm: Drugie podejście rządu do reformy instytucji badawczych