Sejm 15 grudnia wieczorem. Fot. Paweł Kula

MamPrawoWiedziec.pl pyta posłów, kto jak zagłosował w Sali Kolumnowej

Standardowo Kancelaria Sejmu publikuje imienne wyniki wszystkich głosowań. Nie wiemy jednak, jak głosowali poszczególni posłowie 16 grudnia – w tym w sprawie budżetu na 2017 r. – gdy posiedzenie Sejmu przeniesiono do Sali Kolumnowej. Dlatego wszyscy posłowie zostali o to zapytani przez MamPrawoWiedziec.pl.

MamPrawoWiedziec.pl
Dodane 20 grudnia 2016

Głosowanie nad ustawą budżetową na rok 2017, odbyło się poprzez podniesienie ręki. Ten sposób oddania głosu jest dopuszczalny, jednak ogranicza obywatelom dostęp do pełnej informacji o wynikach głosowania. Opublikowana na stronach Sejm.gov.pl informacja o przyjęciu ustawy budżetowej (pod tym linkiem) zawiera wyłącznie liczbę oddanych głosów, bez imion i nazwisk głosujących. Tymczasem, każdy obywatel ma prawo wiedzieć, jak w tak ważnej sprawie zagłosował jego przedstawiciel w Sejmie.

Serwis MamPrawoWiedziec.pl chce ustalić indywidualne wyniki piątkowego głosowania nad całością projektu ustawy budżetowej (link do procesu legislacyjnego). Dlatego rozesłał do każdej posłanki i każdego posła krótką ankietę z pytaniem: „Czy podczas 33. posiedzenia Sejmu wzięła Pani udział/ wziął Pan udział w głosowaniu nad całością projektu ustawy budżetowej na 2017 r. (głosowanie nr 18., link do procesu legislacyjnego), które odbyło się 16 grudnia 2016 r. w Sali Kolumnowej Sejmu?”.

Po odpowiedzi „Tak” wyświetla się pytanie precyzujące: „Jaki głos oddała Pani/ oddał Pan w głosowaniu nad całością projektu ustawy budżetowej na 2017 r. (33. posiedzenie Sejmu, głosowanie nr 18)?”.

Po odpowiedzi „Nie” wyświetla się pytanie precyzujące: „Co było przyczyną przyczyną niewzięcia przez Panią/Pana udziału w głosowaniu nad ustawą budżetową na rok 2017 r., które odbyło się 16 grudnia w Sali kolumnowej Sejmu (głosowanie nr 18)?”.

Odpowiedzi zostaną wyświetlone w serwisie MamPrawoWiedziec.pl.

Podobał ci się tekst? Udostępnij go klikając w przycisk po prawej stronie!

Przeczytaj też najpopularniejsze teksty ostatnich tygodni

PE: Czy Unię czekają ostre cięcia finansowe?

Sejm: Drugie podejście rządu do reformy instytucji badawczych

PE: Posłowie przyjmą kolejną rezolucję o Polsce