Fot. Kancelaria Sejmu/Paweł Kula

Sejm: Domknięcie spraw i zmiana kapitana

Nowe okręgi wyborcze, koniec JOW-ów i plany premiera na dwa lata rządów. Sejm rozpoczyna 54 posiedzenie (12-15 grudnia 2017 r.).

Sylwia Szołucha
Dodane 11 grudnia 2017

Exposé nowego premiera

Posłowie zaczną posiedzenie od wysłuchania exposé premiera Mateusza Morawieckiego oraz zagłosują nad udzieleniem rządowi wotum zaufania.

W poniedziałek rząd z nowym premierem został zaprzysiężony przez prezydenta Andrzeja Dudę. Wszyscy ministrowie z gabinetu Beaty Szydło pozostali na stanowiskach włącznie z Morawieckim, który będzie równocześnie premierem oraz ministrem rozwoju i finansów. Beata Szydło w randze wicepremiera będzie odpowiadać za sprawy społeczne.

Kodeks wyborczy wraca z komisji

Sejm ponownie zajmie się projektem posłów PiS zmieniającym funkcjonowanie samorządów i ordynację wyborczą.

Wśród zmian m.in.:

 

Sklad PKW
Infogram

Więcej na temat zmian tutaj.

Sprawozdanie z prac komisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw z zakresu prawa wyborczego przedstawi posłanka Anna Milczanowska (PiS). Głosowanie nad projektem planowane jest na środę, 13 grudnia, o godz. 9.30.

Wybory tak, ale nie w święto. Nowoczesna chce zakazać przeprowadzenia wyborów samorządowych 11 listopada 2018 r. Zdaniem posłów „Narodowe Święto Niepodległości powinno być w przyszłym roku obchodzone przez obywateli wyjątkowo radośnie i spontanicznie z udziałem władz państwowych i samorządowych w trakcie których będą wygłaszane przemówienia, co może wiązać się z naruszeniem ciszy wyborczej w sytuacji gdyby w ten sam dzień były przeprowadzone wybory”. Posłowie proponują przyspieszenie wyborów samorządowych o kilka dni i przeprowadzenie ich w niedzielę przed Świętem Niepodległości.

Projekt ustawy uzasadni poseł Marek Sowa (N).

Spółkę zarejestrujesz przez internet

Ministerstwo sprawiedliwości proponuje zmiany w Krajowym Rejestrze Sądowym dotyczące spółek.

Projekt umożliwia osobie prawnej (spółce, fundacji czy stowarzyszeniu) kontakt z sądem oraz załatwienie spraw związanych z rejestracją spółki przez internet. Drogą elektroniczną miałoby się odbywać m.in. wezwanie przedsiębiorcy do uzupełnienia brakujących dokumentów czy składanie pism.

Od marca 2020 r. wnioski o wpis do rejestru przedsiębiorców KRS będzie można złożyć tylko przez internet. Od tej daty również wszystkie akta rejestrowe KRS byłyby dostępne do wglądu przez internet. MS chce także, aby obowiązkowe sprawozdania finansowe spółek były składane drogą elektroniczną, a nie doręczane osobiście do urzędu skarbowego.

Planowana jest likwidacja kuratora rejestrowego. Obecnie KRS ustanawia go dla spółek, które nie wywiązują się z obowiązkowego wpisu do rejestru lub nie dostarczą wymaganych dokumentów. Nadal funkcjonować będzie kurator majątkowy powoływany przez sąd w celu reprezentowania spółki, która np. przez brak porozumienia między wspólnikami znajduje się w paraliżu decyzyjnym i nie ma zarządu. Zgodnie z nowelizacją takiego kuratora będzie można powołać również wtedy, gdy w spółce funkcjonuje tzw. zarząd kadłubowy, czyli taki, który nie ma wymaganej liczby członków.

Projekt wprowadza do polskiego prawa zapisy dyrektywy unijnej. Według statystyk MS na rok 2015 do rejestru wpisało się po raz pierwszy ok. 63 tys. przedsiębiorstw i ok. 13,3 tys. stowarzyszeń, a ok. 466 tys. przedsiębiorstw i ok 50 tys. stowarzyszeń dokonało w rejestrze zmian.

Projekt ustawy uzasadni minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Nowa fundacja od relacji polsko-węgierskich

Posłowie PiS proponują utworzenie Fundacji im. Wacława Felczaka, która ma „pogłębiać polsko-węgierską przyjaźń i współpracę”. Jak czytamy w projekcie, „braterstwo polsko-węgierskie, które sprostało wszystkim dramatycznym wyzwaniom w przeszłości, okazało się trwałe również w chwilach wolności, zwycięstwa i budowania nowej Europy” a „narody polski i węgierski w zasadniczym stopniu przyczyniły się do wielkiego politycznego przełomu politycznego w Europie”.

Prof. Wacław Felczak w czasie II wojny światowej działał w podziemiu i był szefem konspiracyjnej sieci kurierów na Węgry. Fundacja będzie m.in. wspierać projekty naukowe i oświatowe, które umożliwią wzajemne poznawanie języków, historii i kultury.

Projekt ustawy przedstawi poseł Piotra Babinetz (PiS).

Oraz m.in.:

Podobał ci się tekst? Udostępnij go klikając w przycisk po prawej stronie!

Przeczytaj też najpopularniejsze teksty ostatnich tygodni

PE: Czy Unię czekają ostre cięcia finansowe?

Sejm: Drugie podejście rządu do reformy instytucji badawczych

PE: Posłowie przyjmą kolejną rezolucję o Polsce