Ciemna uliczka, pożar, ruchliwa ulica - jak Twoja gmina dba o bezpieczeństwo?

Aby zapewnić bezpieczeństwo gmina współpracuje z policją. Może także powołać straż miejską lub gminną, decydować o zgromadzeniach publicznych oraz poprawiać bezpieczeństwo na drogach.

Obywatele w Wyborach
Dodane 7 października 2018

Do zadań gminy należy:

Samochody dla policji

Aby zapewnić bezpieczeństwo gmina współpracuje z policją. Może np. przeznaczyć część swojego budżetu na dodatkowe patrole policji, zakup radiowozów lub działania edukacyjne. Wójt/ burmistrz/ prezydent miasta może zażądać usunięcia konkretnego zagrożenia.

Dodatkowa straż

Gmina może powołać straż miejską lub gminną, która zadba o porządek publiczny i spokój, zabezpieczy imprezy masowe i miejsca wypadków, odprowadzi osoby, które zakłócają porządek do izby wytrzeźwień, skontroluje kierowców autobusów, sprawdzi czy auta parkują w bezpiecznych miejscach.

Gdy mieszkańcy demonstrują

Gmina informuje policję o zgromadzeniach publicznych, może zakazać zgromadzenia lub rozwiązać je, jeśli zagraża życiu lub zdrowiu uczestników.  

Na drodze

Bezpieczeństwo drogowe regulują ustawy, a ich przestrzeganie kontroluje policja. Gmina może jednak poprawiać bezpieczeństwo na drogach inwestując w dodatkową sygnalizację świetlną, lepsze oznakowanie przejść dla pieszych, skrzyżowania, na których samochód skręci w lewo bez ryzyka kolizji, pobocze lub chodnik przy ruchliwej drodze.

Na wszelki wypadek

Wójt, burmistrz lub prezydent miasta ma za zadanie przygotować gminę na powódź, huragan i inne sytuacje kryzysowe. Przygotowuje gminny plan zarządzania kryzysowego, który musi zatwierdzić starosta powiatu. Współpracuje z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego w zakresie zapobiegania terroryzmowi.

Rada gminy co roku powinna zostawić co najmniej 0,5 proc. budżetu jako rezerwę na sytuację kryzysową.

Wóz dla strażaków

Gmina zapewni wyposażenie, utrzymanie, umundurowanie i szkolenie ochotniczej straży pożarnej. Wojewoda przekazuje wójtom, burmistrzom i prezydentom miast część zadań związanych z koordynacją ochrony przeciwpożarowej na terenie gminy.

Radni mogą…

Zapytaj kandydatów i kandydatki:

Czy w Twojej miejscowości powinna działać straż miejska lub gminna?

Gdzie zaintalować monitoring? A może wcale nie jest potrzebny?

Co zrobić, by zapewnić lepszą ochronę przeciwpowodziową?

Zanim zdecydujesz, na kogo zagłosujesz:

  1. Przygotuj pytanie/pytania, które chcesz zadać kandydatom – pogadaj ze znajomymi, na pewno znajdziesz co najmniej trzy osoby, które mają to samo pytanie, co Ty!
  2. Znajdź kandydatów i napisz do nich na Facebooku lub wyślij maila.
  3. Zadaj pytanie podczas wiecu lub spotkania wyborczego.
  4. Zorganizuj sąsiedzkie spotkanie z kandydatami – przygotujcie zestaw 5 pytań o najważniejsze sprawy w Waszej miejscowości.
  5. Przepytaj kandydatów w swoim mieście – wyślij pytania do kwestionariusza MamPrawoWiedziec.pl (www.MamPrawoWiedziec.pl/kwestionariusz2018).
  6. Podziel się tą informacją z innymi mieszkańcami!

Więcej o tym jak przepytać kandydatów na stronie www.obywatelewwyborach.pl

Wybory samorządowe

21 października 2018 r. odbędą się wybory samorządowe, 4 listopada zagłosujemy w II turze.Na pięcioletnią kadencję wybierzemy wójtów/burmistrzów/prezydentów, radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich, a w Warszawie również radnych dzielnic.Głosować będziemy w godz. 7-21 w obwodowych komisjach wyborczych w naszych miejscowościach.

Podobał ci się tekst? Udostępnij go klikając w przycisk po prawej stronie!

Przeczytaj też najpopularniejsze teksty ostatnich tygodni

PE: Czy Unię czekają ostre cięcia finansowe?

Sejm: Drugie podejście rządu do reformy instytucji badawczych

PE: Posłowie przyjmą kolejną rezolucję o Polsce