Skąd się wzięły prezydentki

16 listopada Polacy wybiorą prezydentów 106 miast (w Zielonej Górze wybory odbędą się w styczniu). Na 622 zgłoszonych kandydatów 89 to kobiety (14 proc.). W 43 miastach (m.in. w Białymstoku, Zamościu, Częstochowie, Gdyni i Ostrołęce) kandydują tylko mężczyźni. O reelekcję stara się wszystkie siedem obecnych prezydentek.

Roman Andrzej Stańczyk
Dodane 5 listopada 2014
 
Rządzą Chełmem, Łodzią, Radomskiem, Rudą Śląską, Zabrzem, Zgierzem oraz stolicą – Warszawą. Dwa miasta są stolicami województw, pięć funkcjonuje na prawach powiatu. Cztery znalazły się wśród 30 najludniejszych miast polskich: Warszawa (1. m.), Łódź (3. m.), Zabrze (20. m.) i Ruda Śląska (24. m.). Wszystkie leżą w centralnej i południowej Polsce (w tym trzy są w województwie łódzkim).
 
 
Kim są. Wszystkie prezydent, oprócz Grażyny Dziedzic, urodziły się w miastach, w których pełnią urząd. Wszystkie mają wykształcenie wyższe. Trzy z zawodu są nauczycielkami, dwie (Hanna Gronkiewicz-Waltz, Iwona Wieczorek) prowadzą zajęcia na uczelni. Jedynie Agata Fisz i Anna Milczanowska miały wcześniej doświadczenie w samorządzie – jako radne. Gronkiewicz-Waltz i Hanna Zdanowska były posłankami. Średnia wieku prezydent miasta wynosi 54 lata (mężczyn - 55). Najmłodsza jest Fisz (41 lat), która  pierwszy raz wybory prezydenckie wygrała w wieku 33 lat. Najstarsza - Gronkiewicz-Waltz (62 lata), i tak 12 lat młodsza od najstarszego prezydenta – Tadeusza Ferenca (74 lata) z Rzeszowa.
 
 
Miasto
Prezydent
Wiek i miejsce urodzenia
Zawód, wykształcenie
Od kiedy rządzi
Chełm
Agata Fisz
41 lat, Chełm
inżynier
2006
II kadencja
Łódź
Hanna Zdanowska
55 lat, Łódź
inżynier środowiska
2010
I kadencja
Radomsko
Anna Milczanowska
56 lat, Radomsko
nauczycielka
2006
II kadencja
Ruda Śląska
Grażyna Dziedzic
60 lat, Bytom
nauczycielka
2010
I kadencja
Warszawa
Hanna Gronkiewicz-Waltz
62 lata, Warszawa
prawnik
2006
II kadencja
Zabrze
Małgorzata Mańka-Szulik
59 lat, Zabrze
matematyk
2006
II kadencja
Zgierz
Iwona Wieczorek
47 lat, Zgierz
ekonomistka
2010
I kadencja
Źródło: Oficjalne strony internetowe prezydentów miast.

 

Skąd się wywodzą. Dziedzic (Ruda Śląska), Małgorzata Mańka-Szulik (Zabrze), Milczanowska (Radomsko) i Wieczorek (Zgierz) to polityczki niezależne. Gronkiewicz-Waltz (Warszawa) i Zdanowska (Łódź) należą do PO, Agata Fisz (Chełm) - do SLD. Prezydent Warszawy i Radomska działały w opozycji i należały do „Solidarności”. Żadna z siedmiu prezydentek nie była członkinią PZPR.

 

Zarobki. Najwięcej, bo 172 tys. zł rocznie, zarabia Zdanowska, najmniej - 130 tys. zł - Milczanowska. Średnie roczne wynagrodzenie kobiety - prezydenta miasta to 154 tys. zł (prezydent - mężczyzna zarabia średnio 148 tys.).

 

image (3).png

 

Majątek. Najbogatszą prezydent jest Gronkiewicz-Waltz: zgromadziła oszczędności w wysokości ok. 3 mln zł, posiada również dom i mieszkanie o łącznej wartości 2 mln zł. Milczanowska, która rządzi w Radomsku, ma domy o wartości 470 tys. zł oraz kredyty w wys. ok. 230 tys. zł. Mańka-Szulik jest właścicielką domu o wartości 460 tys. zł oraz działki budowlanej o wartości 88 tys. zł, zgromadziła oszczędności (42 tys. zł). Jej zobowiązania kredytowe wynoszą ok. 220 tys. zł. Zdanowska zaoszczędziła 215 tys. zł, jest posiadaczką działek budowlanych (wartość - 800 tys.), jej zobowiązania kredytowe wynoszą ok. 415 tys. Prezydent Zgierza posiada oszczędności w kwocie 170 tys. zł oraz mieszkanie warte 100 tys. zł. Ponadto jest właścicielką działek, których łączna wartość wynosi 152 tys. zł. Fisz ma oszczędności wynoszące 98 tys. zł. Najmniejszy majątek ma prezydent Rudy Śląskiej, Grażyna Dziedzic: 30 tys. zł. oszczędności i mieszkanie o wartości 160 tys. zł.

 

Budżet miejski. Jeśli spojrzeć na strukturę dochodów najbogatszego i najmniej zamożnego z miast rządzonych przez kobiety można zauważyć różnicę środków i możliwości, którymi dysponują. Dochód Warszawy w 2013 r. wyniósł 14 mld zł, a jej zadłużenie - ok. 49 proc. Z kolei miastem o najmniejszym dochodzie jest Zgierz. Roczny budżet wynosi tam 170 mln, zadłużenie stanowi około 32 proc. dochodów.
 

 

image.png
image (1).png

 

Jak przejęły miasto. W wyborach w 2010 r. Gronkiewicz-Waltz, Wieczorek i Zdanowska startowały z komitetów partyjnych, pozostałe - z komitetów lokalnych. Cztery pełnią swój urząd drugą kadencję.
 
 
Miasto
Prezydent
 
Wybory 2006
 
 
Wybory 2010
 
 
 
tura
głosy
%
tura
głosy
%
Chełm
Agata Fisz
II
11 252
50,83
I
16 707
67%
Łódź
Hanna Zdanowska
-
-
-
II
79 273
61%
Radomsko
Anna Milczanowska
II
9 862
61,23
II
7 623
61%
Ruda Śląska
Grażyna Dziedzic
-
-
-
I
16 920
50,5%
Warszawa
Hanna Gronkiewicz-Waltz
II
374 104
53,18
I
345 737
54%
Zabrze
Małgorzata Mańka-Szulik
II
15 016
50,32
I
24 872
56%
Zgierz
Iwona Wieczorek
-
-
-
II
8 008
54%
Źródło: PKW
 
 
Na 107 miast w blisko połowie (50) obecni prezydenci wygrali już w I turze. Podobna tendencja utrzymała się w miastach rządzonych przez kobiety: Dziedzic, Fisz, Gronkiewicz-Waltz i Mańka-Szulik rozstrzygnęły wynik wyborów na swoją korzyść w pierwszej odsłonie wyborów i cieszyły się średnim poparciem 57 proc. wyborców. Zwyciężczynie II tury osiągnęły natomiast poparcie średnio na poziomie 58 proc. głosów. Najwyższym poparciem na poziomie (67 proc.) cieszyła się prezydent Chełma, Agata Fisz. Najmniej wyborców (50,5 proc.) poparło prezydent Rudy Śląskiej Grażynę Dziedzic.
 
Wśród prezydentek, które rządzą od 2006 r, dwóm wzrosło, a dwóm spadło poparcie. Więcej głosów niż w pierwszych wyborach zdobyły: prezydent Chełma - Fisz oraz prezydent Zabrza - Mańka-Szulik. Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz straciła około 28 tys, głosów (dla porównania - 22,7 tys. osób mieszka w dzielnicy Rembertów). W Radomsku prezydent Anna Milczanowska straciła 23 proc. głosów zdobytych w 2006 roku.
image (4).png
Siła głosu w wyborach samorządowych 2010. Największą część głosów (81 proc. głosów oddanych na listę, z której startowała) zdobyła Mańka-Szulik. Zdobyła prawnie dwukrotnie więcej głosów niż lista jej komitetu wyborczego (KWW Małgorzaty Mańki-Szulik). Jednocześnie, komitet ten zwyciężył w wyborach zdobywając 12 mandatów radnych na 25 możliwych. Najmniej - 40 proc.  w stosunku do głosów odddanych na listę - zdobyła Grażyna Dziedzic (prawie 2 razy więcej głosów niż kandydaci startujący z jej komitetu, Porozumienie dla Rudy Śląskiej, do rady miasta). Komitet pani prezydent uzyskał 6 mandatów na 23 możliwe i uzyskał drugi wynik. Pozostałe kandydatki uzyskały 71 proc. - Fisz, 65 proc. - Gronkiewicz-Waltz, 47 proc. Zdanowska oraz po 46 proc. Milczanowska i Wieczorek głosów oddanych na całą listę.
 
 
Wybory samorządowe 2014. Wszystkie panie prezydent walczą o reelekcję. Dziedzic jako budowlaniec z wykształcenia lubi patrzeć jak rośnie budowany przez nią dom – Ruda Śląska. Zdaniem prezydent Chełma, Agaty Fisz, najważniejsze jest, by działalność samorządowa nakierowana była na rozwój miasta i nowych inwestycji. Gronkiewicz-Waltz uważa, że Warszawa gra w innej lidze niż pozostałe polskie miasta. Musi konkurować nie z Łodzią czy Krakowem, ale z Budapesztem, Pragą, Berlinem czy Moskwą. Małgorzata Mańka-Szulik – prezydent Zabrza w wywiadzie udzielonym Dziennikowi Zachodniemu powiedziała: „Myślę, że zabrzanie są dumni ze swojego miasta i chcą mieć na czele swojego miasta osobę, która godnie ich reprezentuje. Może dopatrzyli się we mnie takich cech”. Prezydent Radomska Anna Milczanowska podkreśla, że na wielu forach radomszczański model rozwijania strefy ekonomicznej podawany jest jako godny naśladowania. Wskazuje, że radomszczanie dla wspólnego dobra i lepszego rozwoju potrafili wziąć na swoje barki zadania, których państwo nie było w stanie sfinansować. Rządząca w Zgierzu Iwona Wieczorek zapowiada, że wielokadencyjność sprzyja rozwojowi miasta. Zapowiada po zwycięstwie utrzymanie dotychczasowego sposobu rządzenia. Hanna Zdanowska podkreśla, że zmienia Łódź a inwestycje w mieście ma zaplanowane do końca drugiej kadencji.  Być może po wyborach powiększy się grono pań zarządzających miastami prezydenckimi. Wiele kandydatek zapowiedziało udział w wyścigu o prezydenturę swoich małych ojczyzn. Są wśród nich posłanki, prawniczki i przedstawicielki wielu innych zawodów. Wszystko okaże się już w listopadzie kiedy przy urnach wyborczych wskażemy nasze przedstawicielki i naszych przedstawicieli w samorządzie.
 
 
Źródła: Oświadczenia majątkowe prezydentek za 2013 r. (MamPrawoWiedziec.pl), Biuletyny informacji publicznej Warszawy (bip.warszawa.pl) i Zgierza (www.zgierz.bip.net.pl), Strona Państwowej Komisji Państwowej (pkw.gov.pl)
 
Podobał ci się tekst? Udostępnij go klikając w przycisk po prawej stronie!

Przeczytaj też najpopularniejsze teksty ostatnich tygodni

PE: Czy Unię czekają ostre cięcia finansowe?

Sejm: Drugie podejście rządu do reformy instytucji badawczych

PE: Posłowie przyjmą kolejną rezolucję o Polsce