Fot. Łukasz Owsiany

Skąd nadaje PiS, a skąd opozycja?

Jeśli obywatele słuchają radia i chcą usłyszeć, co mówi Prawo i Sprawiedliwość, warto by nastawili „Sygnały Dnia” w Jedynce. Jeśli z kolei lubią oglądać telewizję – mają do wyboru TVP Info lub TVN24. MamPrawoWiedziec.pl na podstawie danych Centrum Monitorowania Dyskursu Publicznego analizuje, których polityków zapraszały media między listopadem 2015 r. a wrześniem 2016 r.

Magdalena Wnuk
Dodane 30 września 2016

Policzyliśmy dane zebrane przez Centrum Monitoringu Dyskursu Publicznego. Dotyczą okresu od listopada 2015 r. (początek nowej kadencji Sejmu i powowołanie rządu PiS) do września 2016 r.

Z czterech głównych salonów politycznych TVP Info, TVN24, Polsat News i Republika, największą oglądalność mają TVN24 - 3,9 proc. (wg. badania KRRiT w II kwartale 2016 r.) i TVP Info (3,1 proc.). Stacje radiowe, w których najczęściej słychać dyskusje między politykami, to Jedynka (8 proc. rynku)  i Trójka PR (8 proc.) oraz prywatne RMF, Radio Zet i Tok FM. Największy zasięg ma RMF (25 proc. rynku), najmniejszy Tok FM (niecałe 2 proc.).

Kogo zaprasza TVP Info, kogo TVN24

PiS najczęściej bywa w TVP Info i TVN24. Od 12 listopada 2015 r. w TVP Info politycy PiS gościli 388 razy, a w TVN24 – 375. W TVN24 najchętniej bywają w „Faktach po faktach”, a w TVP Info w „Dziś wieczorem” i „Po przecinku”. Politycy PiS wybierają również niszową (oglądalność na poziomie 0,1-0,2 proc.) TV Republika – występowali w niej 209 razy.

W tym samym czasie politycy PO występowali w TVN24 317 razy. Druga największa partia w Polsce zdecydowanie rzadziej niż PiS bywała w TVP Info (199 razy). Pozostałe ugrupowania opozycyjne najczęściej pojawiają się w TVN24. Łatwiej usłyszeć tam głos polityka Nowoczesnej (86 razy, czyli średnio dwa razy w tygodniu) niż Kukiz’15 (62 razy) czy PSL (43 razy). Kukiz’15 częściej niż w TVN bywa w TV Republika – w programie „Wolne głosy” jest drugim po PiS najczęściej zapraszanym gościem.

Z kim spotykają się słuchacze radia

Polskie Radio najczęściej gości przedstawicieli partii rządzącej. Co trzeci polityk zapraszany do PR1 reprezentuje PiS, tylko co dziesiąty – PO. Najłatwiej wysłuchać przedstawicieli PiS w Jedynce, przede wszystkim w nadawanych codziennie porannych „Sygnałach dnia” (od 12 listopada 2015 r. 189 gości z PiS). Politycy PO najczęściej goszczą w Tok FM, przeważnie w programie „Poranek” (136 razy). W radiowej Jedynce bywali nie rzadziej niż raz w tygodniu, w sumie 65 razy, a w Trójce nieco częściej – 69. Stacją radiową pozostałych partii opozycyjnych jest publiczna Trójka (w sumie przedstawiciel każdego z ugrupowań gościł tam po 47 razy, czyli średnio raz w tygodniu). Słuchając radiowej Jedynki będziemy mieli mniejszą szansę usłyszeć przedstawicieli opozycji: Kukiz’15 gościł w tej stacji 26 razy, Nowoczesna – 25 i PSL – 22.

Dwie największe komercyjne rozgłośnie radiowe: Radio Zet i RMF,  podobnie jak Polskie Radio, najczęściej zapraszają do studia polityków partii rządzącej. Mniej popularne od RMF Radio Zet chętniej zaprasz także gości z ugrupowań opozycyjnych. W sumie, wszystkie ugrupowania opozycyjne gościły w Zetce 164 razy, to jest 60 proc. gości z wszystkich pięciu klubów sejmowych. Zdecydowanie rzadziej można było ich usłyszeć w RMF (48 razy, to jest 39 proc.).

W jakich mediach można posłuchać ministrów?

Wszyscy ministrowie rządu Beaty Szydło występowali w telewizji publicznej - w TVP Info i TVP1 (w sumie 26 proc. wszystkich wizyt w stacjach telewizyjnych i radiowych), następnie w komercyjnym TVN24 (20 proc. wszystkich wizyt). W radio najłatwiej można ich usłyszeć w Jedynce (15 proc. wszystkich wizyt). Najrzadziej odwiedzanymi przez ministrów stacjami są telewizyjna Superstacja, radio Tok FM, Plus i Zet.

11 ministrów rządu występuje w mediach częściej niż pani premier. Od zaprzysiężenia Beata Szydło była gościem programów 16 razy. Najwięcej w TVP Info (5 razy) i radiowej Jedynce (4 razy). Była także trzykrotnie gościem w programach „Jeden na jeden” w TVN24 i „Gościu Wydarzeń” w Polsat News. Premier nie odwiedziła ani razu dwóch najbardziej popularnych stacji radiowych – RMF i Radio ZET, gościła natomiast w niszowych:  Radio Plus oraz w TV Republika.

Kolegów z rządu zdeklasował Mariusz Błaszczak. Od listopada 2015 r. minister spraw wewnętrznych 80 razy był gościem różnych programów radiowych i telewizyjnych. Najczęściej – w TVN24, TVP Info i Polsat News – w sumie odwiedził je 44 razy. Chętnie bywał także w Jedynce (13 razy) i RMF (10 razy). Drugi po Błaszczaku jest minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski – gościem programów był 57 razy. Najczęściej bywał w TVN24 (18 razy) i telewizji publicznej (14 razy w TVP Info i 5 razy w TVP 1). Odwiedził także omijane przez polityków PiS Tok Fm. Trzeci w rankingu minister szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin przynajmniej raz odwiedził większość popularnych stacji telewizyjnych i radiowych. Nie był gościem Radia Plus, TV Republiki i Superstacji.

Czwarta w rankingu – Beata Kempa – odwiedziła media 43 razy, a piąta, minister edukacji Anna Zalewska – 37. Kempa pojawia się w mediach regularnie, kilka razy w miesiącu. Najwięcej, 11 razy, była gościem TVN24. Z kolei Zalewska najczęściej gościła w mediach w listopadzie 2015 r. (8 razy), kiedy rząd zapowiedział podwyższenie wieku szkolnego do 7 lat oraz w maju i czerwcu (7 razy), kiedy MEN prowadził konsultacje w sprawie reformy szkolnictwa.

Nie wszystkich ministrów wyborca w ogóle ma szansę usłyszeć w mediach. Mniej niż 10 razy gośćmi programów radiowych i telewizyjnych byli ministrowie: Jan Szyszko (środowisko), Krzysztof Jurgiel (rolnictwo), Anna Streżyńska (cyfryzacja) i Krzysztof Tchórzewski (energia).

Szyszko w ciągu 10 miesięcy był w mediach 8 razy. W trakcie styczniowych protestów ekologów w sprawie wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej nie był gościem programów w ogóle, w lutym i marcu wypowiadał się w „Sygnałach dnia” Polskiego Radia. Pozostali również całe miesiące nie goszczą w mediach. Jurgiel pierwszy raz od listopadowego zaprzysiężenia pojawił się w mediach w marcu. Streżyńska gościła w mediach cztery razy: w Jedynce, TVN24, TVP Info i TV Republice.

W mediach rzadko pojawiał się zdymisjonowany minister Paweł Szałamacha – średnio raz w miesiącu i występował przede wszystkim w mediach publicznych. Raz gościł w Polsat News i raz w TVN24. Mateusz Morawiecki, który przejął obowiązki Szałamachy, częściej pojawiał się w mediach. W sumie, 22 razy: 8 razy w TVN24, 6 w TVP Info, 4 w Polsat News, jeden raz w TV Republika i trzykrotnie w radio: w Jedynce, Trójce i RMF.

Podobał ci się tekst? Udostępnij go klikając w przycisk po prawej stronie!

Przeczytaj też najpopularniejsze teksty ostatnich tygodni

PE: Czy Unię czekają ostre cięcia finansowe?

Jak zmieni się Parlament Europejski po wyborach w maju 2019 r.?

Sejm: Drugie podejście rządu do reformy instytucji badawczych