Sejm. Źródło: Flickr/Sejm RP

Posłowanie sprzyja oszczędzaniu

Między 2015 r. a 2016 r. oszczędności posłów wzrosły średnio o 13 tys. zł. Najbardziej zyskali politycy Kukiz’15, sprawujący mandat po raz pierwszy – w ciągu roku ich oszczędności wzrosły średnio o 30 tys. zł, dwukrotnie więcej niż pozostałych posłów.

Anna ŚcisłowskaAnna Konczewska
Dodane 14 listopada 2017

12 listopada mija półmetek VIII kadencji Sejmu. Do tej pory posłowie złożyli trzy oświadczenia majątkowe. Na tej podstawie sprawdzamy, jak zmienił się ich majątek w trakcie sprawowania funkcji. Porównaliśmy oświadczenia majątkowe, które posłowie złożyli na początek kadencji (czyli za okres od stycznia 2015 r. do momentu objęcia mandatu) z oświadczeniami za 2016 r. Przyjrzeliśmy się oszczędnościom posłów w złotówkach i walutach obcych oraz nieruchomościom zadeklarowanym w oświadczeniach majątkowych.

Najwięcej w Nowoczesnej, najszybciej w Kukiz’15

Przed wyborami w 2015 r. obecni posłowie mieli średnio po 107 tys. zł oszczędności. Najwięcej – prawie dwa miliony złotych – na koncie miał wtedy Marek Ruciński z Nowoczesnej (ortopeda, ordynator oddziału ortopedii i traumatologii w szpitalu wojewódzkim w Poznaniu). Po roku sprawowania mandatu na kontach oszczędnościowych posłów znalazło się średnio po 120 tys. zł. Ruciński dalej jest najbogatszy, chociaż jego środki zmalały o 15 tys. zł.

W dniu wyborów 55 posłów nie miało żadnych oszczędności, ani w złotówkach, ani w walutach. Połowa z nich to posłowie PiS, większość pełni mandat po raz kolejny. Na koniec 2016 r. było ich prawie o połowę mniej (31).

Najwięcej oszczędności w złotówkach mają członkowie klubu Nowoczesna – średnio po ok. 200 tys. zł, najmniej – osoby należące do Kukiz’15 – po 88 tys. zł.

Pensja poselska jest najkorzystniejsza dla kont nowych posłów. Posłowie oszczędzili średnio po 13 tys. zł. Najszybciej rosną oszczędności w klubie Kukiz'15, średnio o 30 tys. złotych na osobę, najwięcej zaoszczędzili Marek Jakubiak (o 270 tys. zł) i Barbara Chrobak (o 124 tys. zł). Kolejnym klubem, którego członkowie odłożyli najwięcej, są posłowie Nowoczesnej (po ok. 20 tys. zł).

Najbardziej, o ok. 400 tys. zł, wzrósł stan konta politolożki Kingi Gajewskiej (PO). Najwięcej wydał inżynier Stanisław Żmijan (PO), którego oszczędności zmniejszyły się o ponad 600 tys. zł. Między innymi wymienił mercedesa z 2010 r. na mercedesa z 2016 r. (wartość auta: 420 tys. zł).

Spośród szefów partii najwięcej pieniędzy na koncie na koniec 2016 r. zgromadził Ryszard Petru: 1,8 mln zł. Przewodniczący PO, Grzegorz Schetyna wykazał 350 tys. zł oszczędności. Prezes ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz zaoszczędził 207 tys. zł. Najmniej mieli Paweł Kukiz (7,6 tys. zł) i Jarosław Kaczyński (5 tys. zł)

Nowoczesna i PO wydają waluty

W walutach obcych, najczęściej w euro i dolarach amerykańskich, oszczędza 152 posłów. Ich dewizy są warte średnio 42 tys. zł. Najchętniej w walutach oszczędzali posłowie Kukiz’15, których środki finansowe wzrosły o równowartość 3,5 tys. zł.

Po roku kadencji oszczędności posłów w walutach obcych nieznacznie zmalały: o 472 zł na osobę. Najwięcej, 35 tys. euro (ok. 147 tys. zł), wydał Bogusław Sonik (PO). Z kolei Bożenna Bukiewicz (PO) przez rok zgromadziła na swoim koncie dodatkowe 12 tys. euro i 34 tys. dolarów, czyli około 175 tys. zł.

Domy i mieszkania kupili przed wyborami

60 proc. posłów posiada dom, o przeciętnej wartości 553 tys zł. Połowa Sejmu to posiadacze mieszkań, których średnia wartość wynosi 297 tys. zł. Najwięcej – 11 – ma Małgorzata Niemczyk (PO) (siatkarka, ekonomistka), z czego 8 to kawalerki, objęte sporem o podział majątku z byłym mężem. 32 posłów zadeklarowało dochód z wynajmu mieszkań.

Tylko 39 posłów nie wykazało w oświadczeniu majątkowym żadnej nieruchomości. 188 deklaruje posiadanie działki.

W trakcie pełnienia funkcji nieruchomości kupiło 69 posłów a 40 sprzedało. Najchętniej inwestowali członkowie klubu Nowoczesna – co drugi wszedł w posiadanie nowego domu lub mieszkania.

Wszystkie oświadczenia można przejrzeć w zakładkach posłów na stronie www.MamPrawoWiedziec.pl

Podobał ci się tekst? Udostępnij go klikając w przycisk po prawej stronie!

Przeczytaj też najpopularniejsze teksty ostatnich tygodni

PE: Czy Unię czekają ostre cięcia finansowe?

Sejm: Drugie podejście rządu do reformy instytucji badawczych

PE: Posłowie przyjmą kolejną rezolucję o Polsce